Základním pohybovým prvkem na stepperu je chůze. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohybová aktivita. Pohyb vykonávaný na stepperu napodobuje chůzi do schodů. Můžeme se setkat s negativními názory, které nás upozorňují na nevhodnost pohybu vůči zatížení pohybového aparátu zejména kloubů. Ovšem díky hydraulickým tlumičům, chůze na stepperu nevyvolává takové nárazy, jako je tomu při klasické chůzi do schodů.
Orbitrek patří mezi modernější stroje využívané k pohybové aktivitě. Jízda na orbitreku patří mezi zábavnou a různorodou sportovní činnost. Nejčastěji se s ním můžeme setkat ve fitcentru. Avšak v současné době je již finančně dostupnější a lze si ho pořídit i pro domácí cvičení. Pro zpestření cvičení a zvýšení radosti z pohybu můžeme využít jako doplněk k orbitreku hudbu popřípadě u cvičení můžeme sledovat televizi.
Jóga je klasická indická věda, která zkoumá duši člověka. Myšlenkově jóga nevznikala jako sportovní aktivita, ale spíše jako praktická filosofie a životní styl. Jógu může vykonávat každý bez ohledu na věk, pohlaví, zdravotní stav či tělesnou hmotnost. Základem jógy je lidská bytost, kterou tvoří tři prvky: tělo, mysl a duše, jejichž nezbytnou součástí je zdraví, psychické poznání a duchovní vnitřní mír.Teprve potom můžeme hovořit o harmonii.
Klasické bruslení využívá podobnou techniku jako in-line bruslení, ale zásadní rozdíl je patrný v užívaném vybavení a prostředí, kde se tyto aktivity provádí. Klasické bruslení můžeme využívat jako celoroční pohybovou aktivitu, ovšem v dnešní době, kdy již existují in-line brusle je výhodnější v letních měsících zamířit do přírody a klasické bruslení nechat na zimu. Bude to pro nás fiinančně méně náročné, příjemnější a zároveň pro náš organismus přirozenější.
Patří mezi další odvětví dynamické jógy. Power jóga vychází z Aštangajógy. Aštangajóga vyžaduje oddanost, pravidelnost cvičení a v neposlední řadě dobrou tělesnou zdatnost a soustředění mysli. Obecně lze říci, že požadavky Aštangajógy jsou pro většinu lidí příliš náročné a tím pádem nepřitažlivé. Na základě tohoto zjištění Bryan Kest v roce 1979 zjednodušil charakter Aštangajógy, aby cvičení bylo dostupnější pro širší okruh lidí a vznikla power jóga. Hlavním a zjevným rozdílem jsou požadavky na přesnost, přísnost a náročnost. U power jógy můžeme libovolně propojovat jednotlivé polohy a i výdrž v pozici může být po kratší dobu. Cvičení staví na pravidelném, dynamickém opakování ásan, které jsou řazeny po sobě.
Cvičební techniku vytvořila Callan Pinckneyová za účelem formování tělesných partií. Kalanetika je inspirována baletními prvky. Základem je malý rozsah a opakování pohybů jednotlivých částí těla, které jsou prováděny v krajních polohách. Cvičením dochází k současnému protažení a kontrakci svalů – tím dochází ke zvýšení ohebnosti a zpevnění celého těla. Zároveň zvyšujeme svalovou vytrvalost a dosáhneme lepší koordinace pohybu, rovnováhy a začneme citlivěji vnímat své tělo. Kalanetiku tvoří na sebe navazující cviky, které neobsahují skoky zatěžující klouby a můžeme ji tedy cvičit v každém věku i s vyšší tělesnou hmotností.
Jak z názvu vyplývá, kořeny fitness jógy zasahují do tradiční jógy, ze které čerpají inspiraci a základní prvky. Klasickou jógu nelze považovat za určitý druh sportu, ale jako filozofii. Smyslem je dosažení tělesného a duševního souladu, který je pro člověka nepostradatelný. Fitness jógu řadíme mezi jeden z mnoha druhů tzv. dynamické jógy. Dynamická jóga vznikla pod tlakem dnešní uspěchané doby, kdy moderní člověk neměl dostatek času plnit podstatné charakteristiky tradiční jógy, které zaručí dosažení účinku cvičení. Současný trh nám nabízí široké spektrum druhů dynamické jógy.
Thera-band je gumový cvičební pás, který využíváme zejména při protahovacích a posilovacích cvičeních. Při protahování dochází ke zlehčení cvičebních podmínek, při posilování je tomu naopak. Díky skladnosti, velikosti, lehkosti a cenové dostupnosti je thera-band vhodnou pomůckou pro vaše cvičení doma nebo ve fitcentru. Můžeme s ním cvičit samostatně nebo ho využít jako doplněk k jiné formě cvičení (např. pilates, aerobik, cvičení na fitballu, s overballem, bosu) nebo pro rehabilitační účely.
Overball patří mezi balanční cvičební pomůcky používané ve sféře rehabilitace, ovšem v nedávné době se dostal i do oblasti fitcenter. Jedná se o malý měkký míč, který můžeme pořídit o průměru v rozmezí 19 – 26cm. I přesto, že se jedná o opravdu malou cvičební pomůcku, jeho nosnost se pohybuje mezi 120 – 150kg. S overballem se můžeme setkat při návštěve fitcentra, ale vzhledem k jeho ceně ho najdeme i v mnoha domácnostech. Jeho využití je rozmanité, uplatňujeme ho pro vyrovnávací cvičení (uvolňovací, protahovací, posilovací), ale i jako pomůcku pro úlevu páteře při sedavém zaměstnání, v autě nebo jako doplněk k jiné formě cvičení (např. pillates, kalanetika, různé formy aerobicu, po aerobním cvičení ).
Aqua aerobik, neboli aerobní cvičení ve vodě je kombinací tří elementů: pohyb, hudba a voda. Moderní zábavná forma skupinového cvičení využívá přirozeného odporu a vztlaku vody a představuje nenásilnou, avšak velmi účinnou formu fyzické zátěže aerobního charakteru, ke kterému nás motivuje hudba. Cvičení rozvíjí celkovou fyzickou zdatnost, svalovou sílu, vytrvalost, aerobní kapacitu, kardiovaskulární systém, zajišťuje pružnost šlach a pohyblivost kloubů bez výrazných otřesů. Zaměřuje se i na rozvoj nervosvalové koordinace a podporuje správné držení těla a dýchání. Vodní prostředí se svými fyzikálními vlastnostmi umožňuje šetrné, avšak velmi účinné provádění pohybů s mnohem výraznějším efektem než na souši.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!