Step aerobik navázal na klasický aerobik a hned se stal stejně oblíbenou formou aerobního cvičení. Původní myšlenka použití stepu však pochází z oblasti fyzioterapie, kdy u pacientů po operacích kolene sloužil k doléčení kloubů.
Step aerobik navázal na klasický aerobik a hned se stal stejně oblíbenou formou aerobního cvičení. Původní myšlenka použití stepu však pochází z oblasti fyzioterapie, kdy u pacientů po operacích kolene sloužil k doléčení kloubů.
Podstatou step aerobiku neboli stepu, jsou výstupy a sestupy na „schod“ vysoký cca 20 cm. Celkové rozměry dnes vyráběných protiskluzových stepů z umělé hmoty a gumy jsou: délka 90 cm, šířka 37 cm a nastavitelná výška 15-25 cm a tím cvičení připomíná chůzi- přirozený pohyb jako po nekonečném schodišti. Dnes patří stepové hodiny do komerční sféry fitnesscenter a tělocvičen, kde mají při doprovodu hudby za úkol zvýšení kondice a posílení svalstva převážně dolní poloviny těla- hýžďových, stehenních, lýtkových svalů a samozřejmě automaticky zapojovaných břišních a zádových svalů. Stepy nechybí většinou ani v dobře vybavené posilovně.
V základu opět přetrvává aerobní trénink na zlepšení kardiovaskulárního a dýchacího systému, zvýšení vytrvalostních schopností a tím podpoře spalování tuků. Oproti klasickému aerobiku „na zemi“, je step aerobik mnohem intenzivnější. Účinně nám pomáhá zejména při tvarování nohou a hýždí, stejně tak i tréninku celkové koordinace. Spotřeba energie je přibližně 2000 kJ za hodinu, zatímco při „klasice“ činí výdej energie cca 1800 kJ. Aby cvičení mělo pozitivní efekt na úbytek tělesné hmotnosti a výše popsaných fyziologických změn, je potřeba jej provozovat pravidelně nejméně 30 minut denně, 3x týdně, po dobu 1-2 měsíců. Na hodině step aerobiku, trvající většinou 60 minut, očekávejte podobné krokové choreografie jako na klasickém aerobiku, navíc obohacené o specifické prvky pro step anglických názvů, například: step basic, step knee up, step touch over, … Součástí je, jako každé aerobikové lekce, prvních 15 minut warm up- postupné zahřátí organismu, s/bez využití stepu, což záleží na druhu cvičení nebo na cvičitelce. Následuje prestrečink- protažení nejvíce zapojovaných svalových skupin. V našem případě klademe důraz na protažení svalů dolních končetin. Hlavní část hodiny zpravidla tvoří kroková choreografie a to pokud navštívíme standardní lekci step aerobiku nebo dance step aerobiku. Jinou náplň hodiny budou mít více silově zaměřené lekce: TBW (total body workout), bodystyling s využitím stepu, kdy navíc přidáváme i jiné odporové pomůcky. Po cvičení nikdy nesmí chybět důkladné protažení posilovaných svalů.
Step se dá skvěle využít při posilování břišních, zádových a hýžďových svalů, s jejichž posilováním se setkáme téměř na jakékoliv lekci stepů. Podobně jako nás nemine posilování paží formou kliků nebo zvedáním stepu.
Při dlouhodobém cvičení stepů si musíme dát pozor na rovnoměrné zatěžování dolních končetin, aby nedošlo k nežádoucím svalovým dysbalancím, a s tím spojeným bolestem zad a kolen. Zaručit by nám to měli kvalitně vyškolení instruktoři.
Další důležitou věcí, bez níž se na cvičení nikdy neobejdeme, je kvalitní sportovní obuv. V tomto případě se vyplatí nepodcenit výběr a sáhnout raději po dražším páru kotníčkových bot s pevnou podrážkou a zároveň volným prostorem pro achylovu šlachu z důvodu větší námahy tohoto místa. Nezapomeňte si doma pohodlné sportovní oblečení, láhev s pitím a ručník. Odměnou vám bude získání dobré nálady.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!