Nejčastěji vyskystujícím se přístrojem ve fitcentrech, které slouží pro aerobní cvičení. Na trhu je rozsáhlá nabídka stacionárních kol –rotopedy, bicyklové trenažéry a indoorcyclingová kola. Jedná se o pestrou pohybovou činnost, která umožňuje střídat zatížení, jízdu v sedu či ve stoji za doprovodu hudby. Výhodou cvičení na stacionárním kole je obdobně jako u orbitreku celoroční využití.
Jízda na stacionárním kole přispívá k rozvoji srdečně-oběhového systému. Při správném držení těla nedochází k přetěžování pohybového aparátu, takže se jedná o aktivitu velmi vhodnou pro lidi s nadváhou. Jízdou na stacionárním kole zatěžujeme především svaly dolních končetin a svaly hýžďové. Pokud zachováme pravidla pro aerobní zatěžování, je cvičení vhodným prostředkem pro spalování kalorií.
1. Nespěchat – důležitá je mírná intenzita, kterou zjistíme z výpočtu naší optimální srdeční frekvence
2. Náročnost – vhodné je začínat na mírné intenzitě a postupně zatížení zvyšovat v závislosti na naší trénovanosti a dodržení pravidel pro aerobní zatížení.
3. Doba jízdy – závisí na naší trénovanosti, na začátku bychom se měli pohybovat od 30 minut do 1,5 hodiny – tato doba je závislá na procesu začátku „spalování tuků“
4. Pravidelnost – pro aerobní aktivity je důležité vykonávat činnost pravidelně, vhodné je tedy „vyjet“ 3x týdně či prostřídat s jinou aerobní aktivitou např. chůzí, nordic walking, jízda na orbitreku či běhu na běžícím pásu
Energetický výdej při jízdě na stacionárním kole se pohybuje kolem 0,39 – 0,87KJ/kg/min. Výdej energie závisí na několika faktorech: rychlosti jízdy, délce ujeté trasy, intenzitě zatížení, době trvání jízdy, tělesné hmotnosti, správném nastavení stroje a technice jízdy.
Jestliže nás jízda na stacionárním kole začne bavit, je vhodné investovat do vybavení. Mezi nejdůležitější prvky můžeme zařadit oblečení, obuv a doplňky.
Oblečení musí plnit funkci pro odvádění potu, zároveň je vhodné pořídit si cyklistické kalhoty. Pro jízdu na stacionárním kole volíme obuv s tvrdou podrážkou nebo cyklistické tretry. Ponožky stejně jako oblečení by měly plnit funkci odvádění potu a zároveň horní lem nesmí škrtit. Pokud nemáme stacionární kolo, které má v sobě zabudován systém pro měření vzdálenosti a srdeční frekvence, je dobré využít sporttester.
Jak jsme se již zmínili na začátku článku, rozeznáváme různé typy stacionárních kol.
Rotoped
Slouží pro rehabilitační i kondiční cvičení. Nevýhodou cvičení na rotopedu je jeho omezení v nastavení výšky sedadla a řídítek. Osobám vyšší postavy nedovolí správné držení těla. V současné době se na trhu vyskytují rotopedy se zabudovaným displejem pro měření ujeté vzdálenosti, srdeční frekvence i spotřeby kalorií. Rotopedy jsou cenově dostupnější nežd indoorcyklingová kola či bicyklové trenažéry a můžeme si je tedy pořídit i pro domácí cvičení.
Bicyklový trenažér
U bicyklového trenažéru můžeme nastavit výšku sedla a jen omezeně výšku řídítek a vzdálenosti řídítek od sedadla. Bicyklové trenažéry jsou bytelné a proto jsou vhodné do fitcenter, kde snesou vysokou zátěž. Kvůli nemožnosti ideálního nastavení kola, nemůžem zcela dodržet správné držení těla a dochází tak k přetěžování zad. Můžeme použít představec a zvednout řídítka, čímž můžeme do jisté míry tento nedostatek kompenzovat.
Indoorcyclingové kolo
Indoorcyclingové kolo je vhodné do fitcenter, zejméne díky své pevné a bytelné konstrukci, která zvládne velká zatížení. Lze jej využít pro zvyšování kondice i pro rehabilitační účely. Indoorcyclingové kolo umožňuje při jízdě zachování správného držení těla, takže nedochází k nadměrnému zatěžování zad. Nevýhodou pro pořízení domů je jeho vyšší cena.
Pokud vás tato problematika zajímá, nahlédněte do knihy Kardiofitness od J. Dýrové, H. Lepkové a kol.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!