Orbitrek patří mezi modernější stroje využívané k pohybové aktivitě. Jízda na orbitreku patří mezi zábavnou a různorodou sportovní činnost. Nejčastěji se s ním můžeme setkat ve fitcentru. Avšak v současné době je již finančně dostupnější a lze si ho pořídit i pro domácí cvičení. Pro zpestření cvičení a zvýšení radosti z pohybu můžeme využít jako doplněk k orbitreku hudbu popřípadě u cvičení můžeme sledovat televizi.
Součástí některých typů orbitreku je systém, prostřednictvím kterého můžeme sledovat hodnotu srdeční frekvence, dobu jízdy, délku ujeté trasy a také spotřebu energie během jízdy.U přístrojů, které tento systém nemají, je vhodné používat sporttester Na orbitreku lze nastavit intenzitu zatížení. Stupnice zatížení bývá různorodá, zaleží na typu orbitreku. Další výhodou je možnost celoročního využití, jelikož se jedná o pohybovou činnost vykonávanou v uzavřeném prostoru.
Při cvičení na orbitreku dochází k zatížení horní i dolní části těla. Zapojením celého těla do pohybu dochází i ke zvýšení energetického výdeje a rovnoměrnému zatěžování. Struktura pohybu není pro naše tělo známá, což je výhoda, protože tělo není na tento pohyb adaptováno a proto má výraznější účinky. Pokud zachováme správnou techniku jízdy, nedochází k přetěžování pohybového aparátu. Díky těmto vlastnostem je jízda na orbitreku vhodnou pohybovou aktivitu pro lidi s nadváhou či obezitou. Při jízdě dochází k aktivaci zejména svalů hýžďových, přední a zadní strany stehen Přispívá k vytvoření správného pohybového stereotypu, kdy jsou aktivizovány hýžďové svaly a snížena aktivita bederních vzpřimovačů. Orbitrek je také vhodným doplňkem po dokončení rehabilitace po úrazech (zejména dolních končetin). Jízdu na orbitreku řadíme mezi aerobní aktivity, ovšem musíme dodržovat pravidla pro aerobní zatížení.
1. Nespěchat – důležitá je mírná intenzita, kterou zjistíme z výpočtu naší optimální srdeční frekvence
2. Náročnost – vhodné je začínat na mírné intenzitě a postupně zatížení zvyšovat v závislosti na naší trénovanosti a dodržení pravidel pro aerobní zatížení.
3. Doba jízdy – závisí na naší trénovanosti, na začátku bychom se měli pohybovat od 30 minut do 1,5 hodiny – tato doba je závislá na procesu začátku „spalování tuků“
4. Pravidelnost – pro aerobní aktivity je důležité vykonávat činnost pravidelně, vhodné je tedy „vyjet“ 3x týdně či prostřídat s jinou aerobní aktivitou např. chůzí, nordic walking, jízda na stacionárním kole či běhu na běžeckém pásu
Energetický výdej při jízdě na orbitreku se pohybuje kolem 0,29 – 0,7KJ/kg/min. Hodnota energetického výdeje závisí na řadě faktorů: rychlost jízdy, délka ujeté trasy, intenzita zatížení, doba trvání jízdy, tělesná hmotnost, správné nastavení stroje a technika jízdy.
Pro pohodlné, bezpečné (pozor na volné oblečení, které se může zachytit v pohyblivých částech stroje!) cvičení a radost z pohybu je důležité zvolit příjemné a vhodné sportovní oblečení i obuv.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!