Cvičební techniku vytvořila Callan Pinckneyová za účelem formování tělesných partií. Kalanetika je inspirována baletními prvky. Základem je malý rozsah a opakování pohybů jednotlivých částí těla, které jsou prováděny v krajních polohách. Cvičením dochází k současnému protažení a kontrakci svalů – tím dochází ke zvýšení ohebnosti a zpevnění celého těla. Zároveň zvyšujeme svalovou vytrvalost a dosáhneme lepší koordinace pohybu, rovnováhy a začneme citlivěji vnímat své tělo. Kalanetiku tvoří na sebe navazující cviky, které neobsahují skoky zatěžující klouby a můžeme ji tedy cvičit v každém věku i s vyšší tělesnou hmotností.
Kalanetika rozlišuje cviky do čtyřech oblastí na základě toho, kterou část těla zatěžujeme: 1. Posilování břišních svalů, 2. Tvarování dolních končetin, 3. Tvarování hýždí a boků, 4. Posilování svalů pánevního dna, 5. Posílení horních končetin a prsních svalů, 5. Posílení zádových svalů. Jednotlivé cviky kombinujeme do cvičebních programů, abychom při cvičení rovnoměrně zatížili a procvičili všechny tělesné partie.
Náročnost prováděných cviků je individuální a je založena na našem aktuálním fyzickém i psychickém stavu a naší trénovanosti. Jedno by však mělo být při cvičení dodrženo:
1. Vždy zaujmeme správnou výchozí pozici, která nám zaručí fixaci nepracujících svalů
2. Soustředíme se na správné provedení cviků.
3. Nezapomínáme na pravidelné dýchání. Nikdy nezadržujeme dech! Cviky provádíme v souladu s dechem.
4. Pohyby provádíme pomalu v rozsahu 2 až 3 cm.
5. Nikdy nepřeceňujeme své síly a schopnosti a necvičíme přes bolest.
Každý cvičební program je zaměřen na protažení a posílení svalových partií, obsahuje i zahřívací a relaxační část. Frekvence cvičení závisí na našich obtížích, požadavcích a možnostech. Nejvhodnější je pravidelné cvičení 2 krát týdně / 1 hodinu pro tvarování postavy, 2 krát týdně/ 20 minut pro udržení postavy, při bolestech zad 3 krát týdně / 15 minut a pro náročné 3 – 4 krát týdně/ 1 hodinu.Spotřeba energie při cvičení se pohybuje od 800 do 1600 KJ/hod. Hodnota závisí na délce trvání cvičení, intenzitě, naší trénovanosti a tělesné hmotnosti.
Kalanetiku můžeme cvičit kdykoliv a kdekoliv se nám to hodí. V současné době je na trhu široká nabídka knižních publikací a DVD, podle kterých můžeme cvičit i z pohodlí našeho domova. Začátečníkům nebo lidem, kteří nemají trpělivost a vůli setrvat u cvičení, se doporučeje navštívit lekce kalanetiky vedené vyškoleným lektorem, který nám dokáže poradit a povzbudit nás.
Na cvičení volíme příjemné sportovní oblečení, které nás nikde neškrtí a neomezuje v pohybu. Nejčastěji cvičíme v ponožkách nebo naboso. Vzhledem k tomu, že cvičení provádíme v různých polohách, používáme karimatku či yogamatku. Cvičení si můžeme zpříjemnit poslechem oblíbené hudby. Pro zachování základních pravidel cvičení, volíme spíše pomalejší hudbu, která nenarušuje rytmus cvičení. V kalanetice si vystačíme s vlastním tělem, ale pro zpestření cvičební hodiny a rozmanitost cviků můžeme použít cvičební pomůcky – overball, židle, ručník, thera-band.
V současné době kalanetika nepatří k nejpopulárnějším cvičebním programům díky rozpínavosti nových cvičebních metod a stylů, avšak řada těchto novinek je inspirována právě kalanetikou. A proto se nenechme od kalanetiky odradit a z chutí se vrhněme na cvičení.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!