In-line bruslení patří mezi relativně mladou pohybovou aktivitu. Vlivem neustálého vývoje můžeme v dnešní době zaznamenat široké spekturm jeho využítí a dělení.
V závislosti na požadavcích a potřebách bruslařů rozlišujeme široké spektrum kolečkových bruslí. Nejčastěji používané brusle v běžné populaci jsou rekreační neboli fitness brusle.
In-line bruslení je stále oblíbenější aktivita, jelikož není příliš náročná finančně, na naučení a vzhledem ke klouzavému pohybu nedochází k nadměrnému zatěžování kloubů. In-line bruslení je stále více přístupnější veřejnosti, protože dochází k budování stezek, jejichž terén je pro bruslení ideální.
In-line bruslení spadá do aerobní pohybové aktivity, která se může stát vhodnou náhradou či doplněním jiných aerobních aktivit např. cyklistiky, chůze či běhu. In-line bruslení přináší kromě aerobního i významný anaerobní prospěch. Při in-line bruslení dochází k posilování velkých svalových skupin ( svaly hýžďové, stehenní, zádové, ale i lýtkové, holenní, trapézový a deltový sval), poskytuje pravidelný a přirozený pohyb do stran a zároveň napomáhá ke zlepšení duševního zdraví.
Energetický výdej při in-line bruslení se pohybuje kolem 1250 – 2000KJ/hod. Energetická hodnota výdeje však závisí na několika faktorech: na rychlosti jízdy, aktivitě zapojeného svalstva, době trvání činnosti, náročnosti terénu a tělesné hmotnosti.
Pro splnění požadavků aerobního cvičení a dosažení jeho účinků je zapotřebí :
1. Nespěchat – důležitá je mírná intenzita, kterou zjistíme z výpočtu naší optimální srdeční frekvence a využitím např. sporttestrů
2. Náročnost – vhodné je vybírat rovinný terén s mírným stoupáním, kde jsme schopni kontinuálně udržet optimální srdeční frekvenci. Ovšem né vždy je to možné. Pokud jsme nuceni překonat náročnější terén, je důležité neustále hlídat srdeční frekvenci a popřípadě zastavit, vydýchat se či zpomalit.
3. Doba jízdy – závisí na naší trénovanosti. Měli bychom se pohybovat minimálně 30 minut až do optimální 1,5 hodiny.
4. Pravidelnost – pro aerobní aktivity je důležité vykonávat činnost pravidelně, vhodné je tedy vyjet do přírody 3x týdně či prostřídat in-line bruslení s jinou aerobní aktivitou např. jízdou na kole, chůzí, nordic walking či jízdou na rotepedu
Nedílnou součástí bezpečné a efektivní jízdy, která nám zajistí prožitek z pohybu , je použití vhodného oblečení, vybavení, ochranných pomůcek a správná technika jízdy.
V současné době se stále častěji objevuje nový způsob využití in-line bruslí jako tzv. Nordic blading. Tento styl jízdy využívá k bruslení hole. Do budoucna se předpovídá velký úspěch tohoto sportu. V rekreačním in-line bruslení je používání holí pozitivním přínosem, protože nedochází k přetěžování, bolesti zad, do pohybu se aktivně zapojí celé tělo, zároveň začátečníkům napomáhá udržet stabilitu a zmírnit obavy z pádu.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!