Nevíte, co dělat, když je venku zima a sníh a vy nemůžete na kolo či na brusle? Běžky jsou ideální zimní variantou pro aerobní zatížení, které nezatěžuje klouby, posílí celé tělo a zároveň přinese radost z přírody a čerstvého vzduchu.
Energetický výdej při běhu na lyžích se pohybuje okolo 2100 – 2700KJ/hod. Hodnota výdeje závisí na vybavení, době trvání pohybové aktivity, kvalitě sněhu, rychlosti pohybu, povětrnostních podmínkách, (v chladnějším počasí se zvyšuje výdej energie, protože tělo musí vynaložit více energie na udržení optimální tělesné teploty), náročnosti terénu a tělesné hmotnosti. Pro lepší orientaci můžeme využít sporttestry stejně jako při cyklistice.
Obdobně jako u jízdy na kole i zde platí stejná pravidla:
1. Nespěchat – důležitá je mírná intenzita, kterou zjistíme z výpočtu naší optimální srdeční frekvence
2. Náročnost – vhodné je vybírat rovinný terén s mírným stoupáním, kde jsme schopni kontinuálně udržet optimální srdeční frekvenci. Ovšem né vždy je to možné. Pokud jsme nuceni překonat náročnější terén, je důležité neustále hlídat srdeční frekvenci a popřípadě zastavit, vydýchat se či zpomalit.
2. Doba jízdy – závisí na naší trénovanosti. Měli bychom se pohybovat minimálně 30 minut až do optimální 1,5 hodiny.
3. Pravidelnost – pro aerobní aktivity je důležité vykonávat činnost pravidelně, vhodné je tedy vyjet do přírody 3x týdně či prostřídat běh na lyžích s jinou aerobní aktivitou např. chůzí, nordic walking či jízdou na rotepedu
Nedílnou součástí bezpečné a efektivní jízdy, která nám zajistí prožitek z pohybu , je použití vhodného oblečení, vybavení a správná technika jízdy.
Při výběru běžeckých lyží je důležité vycházet z toho, jak zdatní jsme lyžaři a v jakém terénu se budeme pohybovat. Průměrný lyžař by měl volit lyže pro turistiku (tzv. combi lyže) a řídit se pravidlem: čím slabší lyžař, tím měkčí a kratší lyže, které se lépe ovládají.
Pro lyžaře, kteří pochybují o svých schopnostech je vhodné místo běhu na lyžích začít chůzí na lyžích, která může mít stejné účinky jako běh a zároveň odbourá strach a obavy z lyžování.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!