Overball patří mezi balanční cvičební pomůcky používané ve sféře rehabilitace, ovšem v nedávné době se dostal i do oblasti fitcenter. Jedná se o malý měkký míč, který můžeme pořídit o průměru v rozmezí 19 – 26cm. I přesto, že se jedná o opravdu malou cvičební pomůcku, jeho nosnost se pohybuje mezi 120 – 150kg. S overballem se můžeme setkat při návštěve fitcentra, ale vzhledem k jeho ceně ho najdeme i v mnoha domácnostech. Jeho využití je rozmanité, uplatňujeme ho pro vyrovnávací cvičení (uvolňovací, protahovací, posilovací), ale i jako pomůcku pro úlevu páteře při sedavém zaměstnání, v autě nebo jako doplněk k jiné formě cvičení (např. pillates, kalanetika, různé formy aerobicu, po aerobním cvičení ).
Rozmanité použití je dáno především možností nastavení objemu míčku ( podhuštění či plné nahuštění ). Plně nafouknutý overball lze použít pro činnosti, které se provádí s klasickými míči (kutálení, chytání, házení, rolování) nebo pro zvýšení obtížnosti cviků. Podhuštěný overball využíváme zejména při činnostech uchopovacích, stlačovacích, mačkacích, u cvičení začátečníků a cviků lehčí obtížnosti. Součástí overballu je uzávěr (2 – 10cm), kterým snadno utěsníme otvor po nafouknutí míče do požadované velikosti. Občas je nutné uzávěr zkrátit, aby nedošlo ke zranění či poškození míčku.
Při cvičení s overballem dochází k rozvoji silových, koordinačních schopností, flexibility a zároveň je kompenzační pomůckou pro odstraňování vadného držení těla.
Overball lze využít pro posílení a protažení všech svalových skupin a partií těla. Vzhledem k tomu, že se jedná o balanční pomůcku, dochází při cvičení k zapojení i hlubokého stabilizačního systému. Základem systému je příčný sval břišní, vnitřní šikmý břišní sval, svaly podél páteře a svaly dna pánevního. Hluboký stabilizační systém slouží především pro udržení správného držení těla a odstranění svalových dysbalancí.
Stejně jako aerobní aktivity i vyrovnávací cvičení mají několik pravidel, abychom si nezpůsobili zdravotní problémy a dosáhli správného účinku cvičení.
Výběr cviků bychom měli přizpůsobit našim schopnostem a dovednostem, aby efekt cvičení byl co největší. V úvahu musíme brát:
1. aktuální zdravotní stav a zdatnost
2. postupovat od cviků jednoduchých po složitější
3. začínáme od poloh vyšších k polohám nižším ( stabilní a pohodlná poloha zajišťuje správné provedení cviku)
4. před posilováním zahřát a protáhnout svaly (dynamický strečink)
5. na začátek cvičení volit cviky nové
6. po skončení cvičení zatěžované svaly protáhnout (statický strečink) a zrelaxovat (uvolňovací cvičení)
Při stanovení výdeje energie je nutné brát v úvahu především charakter cvičení (posilovací, protahovací, doplněk k jiné aktivitě,…), dobu trvání, obtížnost, intenzitu, trénovanost. Při posilovacích cvičeních s overballem se hodnota energetického výdeje může pohybovat okolo 1500KJ/hod.
Pro zajištění komfortu cvičení upotřebíme podložku (např. karimatka), pomalejší líbivou hudbu a v neposlední řadě pohodlné oblečení.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!