ikonka

Badminton

 

Badminton má své kořeny hluboko v historii, která sahá až do kultury jihoamerických Inků, kdy si hráli s „opeřeným míčkem“. Moderní pojetí hry pokračuje v 19. století v Anglii a na našem území se jeho historie začala psát v roce 1957, kdy v Praze vznikaly první oddíly.

Badminton má své kořeny hluboko v historii, která sahá až do kultury jihoamerických Inků, kdy si hráli s „opeřeným míčkem“. Moderní pojetí hry pokračuje v 19. století v Anglii a na našem území se jeho historie začala psát v roce 1957, kdy v Praze vznikaly první oddíly.

V dnešní době je vedle populárního tenisu, squashe a stolního tenisu, které patří mezi individuální pálkové sporty, stále častěji oblíbenější sportovní hrou také badminton. Svou oblibu si získal jako sportovní hra, která nevyžaduje náročné prostorové a materiální vybavení. Díky relativní jednoduchosti prováděných prvků je to sport, který může člověka provázet od raného dětství až do pozdního stáří. Rekreační badminton se dnes neomezuje jen na hru za relativního bezvětří u vody na čerstvém vzduchu. Stále více sportovních center nabízí v rámci svých kapacit a komerčních aktivit pronájem badmintonových dvorců.

V rámci komerčních hodin badmintonu usilujeme o zvýšení sportovní výkonnosti a sportovních dovedností. Badminton charakterizuje aktivita střídavé intenzity s velmi rychlými reakcemi a se schopností dlouhodobého soustředění pozornosti. Hra je kondičně náročná a rozvíjí zejména rychlost, sílu, vytrvalost a obratnost. Během hodiny můžeme naběhat až 6 km. Energetický výdej při 60 minutové hře činí pro 60 kg ženu okolo 1300 kJ/h. Což je známkou střední aktivity, tudíž vhodným sportem pro redukci tělesné hmotnosti. Ve srovnání s obdobnými sportovními hrami je pro badminton typický rychlý a zbrzďující let péřového míčku, jehož rychlost v první fázi úderů dosahuje rychlosti až 250 km/h. Krása tohoto sportu spočívá v nepřeberném množství variant zahrávání jednotlivých úderů a řešení herních situací na kurtu, ať se jedná o jakoukoli výkonnostní úroveň hráče. To je pak zdrojem krásných prožitků a pocitů, co vše je možné s badmintonovým míčkem dokázat.

Vybavení potřebné pro hraní půjčují badmintonová centra, avšak nejenom z hygienických důvodů je lepší, pořídit si své vlastní. Jedná se zejména o badmintonovou raketu, míčky, sportovní obuv a sportovní oblečení. Při výběru rakety sledujeme tři základní parametry: hmotnost rakety, vyvážení rakety a tuhost rámu. Důležitá je také síla rukojeti, proto aby nám raketa pohodlně držela v dlani. Nejlepší je vyzkoušet raketu přímo při hře a výběr podřídit vlastním pocitům. Míčky se rozlišují dle výrobních materiálů na péřové a syntetické. Péřové míčky se hodí pro závodní hru, jsou vyráběné v různých rychlostech i kvalitě. Rychlost míčku je udávána v tzv. granech. Rychlost plastových míčku je dána barevným proužkem na korkové hlavičce. Červený nejrychlejší, modrý střední, žlutý pomalý. Správná sálová obuv nám zajistí polovinu úspěchu. Na povrchu dvorce, kde hrajeme, by podrážka neměla klouzat, zároveň by měla tlumit nárazy a neměla by barvit. Bota by měla být lehká a zabezpečovat podélnou a příčnou stabilitu. Jako sportovní oblečení pro badminton je vhodné použití prodyšných materiálů. Při hře pak nezapomenout doplňovat tekutiny.


<< zpět




Aktuality
Sportovní poradna startuje!
Připravit, pozor, teď

Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!

sportovni vybaveni
Sjezdové lyže Blizzard | Dětské lyže Blizzard | Sjezdové lyže - výprodej