ikonka

Aqua aerobik

 

Aqua aerobik

Aqua aerobik, neboli aerobní cvičení ve vodě je kombinací tří elementů: pohyb, hudba a voda. Moderní zábavná forma skupinového cvičení využívá přirozeného odporu a vztlaku vody a představuje nenásilnou, avšak velmi účinnou formu fyzické zátěže aerobního charakteru, ke kterému nás motivuje hudba. Cvičení rozvíjí celkovou fyzickou zdatnost, svalovou sílu, vytrvalost, aerobní kapacitu, kardiovaskulární systém, zajišťuje pružnost šlach a pohyblivost kloubů bez výrazných otřesů. Zaměřuje se i na rozvoj nervosvalové koordinace a podporuje správné držení těla a dýchání. Vodní prostředí se svými fyzikálními vlastnostmi umožňuje šetrné, avšak velmi účinné provádění pohybů s mnohem výraznějším efektem než na souši.

Aqua aerobik, neboli aerobní cvičení ve vodě je kombinací tří elementů: pohyb, hudba a voda. Moderní zábavná forma skupinového cvičení využívá přirozeného odporu a vztlaku vody a představuje nenásilnou, avšak velmi účinnou formu fyzické zátěže aerobního charakteru, ke kterému nás motivuje hudba. Cvičení rozvíjí celkovou fyzickou zdatnost, svalovou sílu, vytrvalost, aerobní kapacitu, kardiovaskulární systém, zajišťuje pružnost šlach a pohyblivost kloubů bez výrazných otřesů. Zaměřuje se i na rozvoj nervosvalové koordinace a podporuje správné držení těla a dýchání. Vodní prostředí se svými fyzikálními vlastnostmi umožňuje šetrné, avšak velmi účinné provádění pohybů s mnohem výraznějším efektem než na souši.

Cvičení ve vodě má dlouholetou historii, v novodobých dějinách sloužilo nejprve k rehabilitaci, kde se velmi osvědčilo v léčení pacientů s problémy pohybového aparátu a při regeneraci sportovců. Pro svoje unikátní účinky se rychle rozšířilo i do komerční sféry fitness a stalo se oblíbeným sportem napříč všech věkových skupin, mužů, žen i dětí.

Charakter cvičení nám určuje voda a její fyzikální vlastnosti. Umožňuje nám provádět pohyby a rozsahy, kterých bychom na suchu nebyli schopni. Navíc k tomu, abychom udělali jeden malý pohyb, zapojíme téměř všechny svaly     těla a ve vyváženém poměru. Hustota vody je 800x větší než hustota vzduchu, což se projevuje v odporu vody, který klade rovnoměrně na celé tělo. Pohyby ve vodě pak provádíme pomaleji, ale s o to větší intenzitou- až 4x větší než na souši. Voda nám tak vlastně slouží jako cvičební nářadí a nevyrovná se jí žádná činka. Při aqua aerobiku zjistíme, že k překonání vztlakových sil vody musíme používat skupiny svalů, které jsou na suchu obvykle pasivní. Tlak vody pozitivně působí masážními účinky na prokrvení pokožky a ke zlepšení krevního oběhu a celulitidy.  Velmi příznivé pro pohybový aparát je působení vztlakových sil, které celé tělo nadlehčují a tak nezatěžujeme téměř vůbec kloubní systém a páteř, protože veškeré otřesy jsou díky vodě eliminovány. Nižší teplota vody než tělesná teplota zabraňuje přehřátí organismu a zajišťuje aerobní trénink se stejným efektem, ale s nižší tepovou frekvencí o 10-15 tepů/min než cvičení na suchu. Intenzivní cvičení, při kterém se můžeme i zpotit, jak nám bude teplo, vyžaduje větší vynaložení energie než cvičení na suchu, díky vlastnostem vody, která nás navíc příjemně ochlazuje. Aqua aerobik je velmi vhodnou pohybovou aktivitou pro lidi s cílem redukovat tělesný tuk a snižovat nebo udržovat tělesnou hmotnost. Při pravidelném cvičení po dobu 3 měsíců a frekvenci 45 minut 2-3x týdně můžeme zaznamenat viditelné i měřitelné výsledky. Na jedné 45-ti minutové lekci aqua aerobiku spálí naše tělo v průměru 1400 kJ. Vše je ovšem individuální záležitostí. Optimální je sladění celkového životního stylu- zdravá strava, dostatečný pitný režim, pravidelné cvičení, psychická pohoda.

Aqua aerobik mohou cvičit i neplavci, těhotné ženy, lidé po operacích pohybového aparátu, lidé s mírným tělesným handicapem, senioři, velmi vhodný je pro obézní lidi. Nezáleží na věku, pohlaví ani úrovni dosažené výkonnosti.  Vodnímu prostředí se naopak vyhýbejte, pokud onemocníte kožními, pohlavními chorobami a při akutních onemocněních. Vždy se raději poraďte s lékařem. Hlava se v průběhu lekce nepotápí, takže v případě že nosíte dioptrické brýle, nemusíte se o ně bát.

Výhody plynoucí z fyzikálních vlastností vody:

  • nezatěžuje velké klouby a páteř
  • nedochází k nadměrnému přepínání svalů a procvičuje ty, které jsou na suchu málo zatěžované a tím ochablé
  • vhodný pro obě pohlaví a pro všechny věkové kategorie různých výkonností a pohybových zkušeností
  • nižší srdeční tep než při stejném cvičení na suchu
  • zvyšuje, nebo alespoň udržuje pevnost kostí
  • nutí k udržení stability břišních svalů během všech cviků ve vodě
  • umožňuje trénink svalové síly a vytrvalosti
  • hydrostatický tlak zlepšuje krevní oběh a pomáhá snížit zadržování vody v těle, lépe odbourává podkožní tuk, formuje postavu, masíruje povrch těla
  • eliminuje celulitidu
  • druhý den po cvičení bez následků bolestí svalů
  • necítíme se zpoceni, jsme ochlazováni vodou
  • zdravé a moderní
  • psychologický efekt- při cvičení ve vodě jsme skrytí a nemusíme se stydět
  • nemusíme umět plavat
  • nemusíme si namáčet obličej a vlasy
  • až 4x rychleji lze redukovat tělesnou váhu než na suchu
  • má rehabilitační účinky- zlepšuje hojivé procesy pohybového aparátu
  • navozuje psychické i fyzické uvolnění
  • velmi zábavné

Aqua aerobik lze rozdělit dle hloubky vody do tří stupňů. Mělká voda v nejméně běžném prvním stupni sahá nejvýše po kolena. Může se využít jako trénink sportovců k rozvoji síly dolních končetin a břišních svalů. Komerčně nebývá příliš zastoupena. Druhý stupeň je voda přechodová, která dosahuje do výše prsou. Cvičení v této vodě je obtížnější, provádí se způsobem poskoků z nohy na nohu přes celá chodidla, může se skládat z prvků tvořících krátké choreografie do rytmu hudby, důležitá je technika provedení. Většinou se cvičí v bazénech se sestupným dnem, takže hloubku vodu si každý přizpůsobí své výšce, stejně jako intenzitu cvičení. V této vodě se mohou použít odporové pomůcky například: činky, rukavice, kvítka, placky, … a nadlehčovací pomůcka nudle. V přechodové vodě se dá také cvičit aqua zumba nebo aqua combat. Třetím stupněm je voda hluboká, ve které nedostoupne na dno. Abychom však nejintenzivnější cvičení zvládli, používáme po celou dobu nějakou nadlehčovací pomůcku, například nudli nebo pás. Opět se klade důraz na technickou stránku cvičení, dále na neustále svislou polohu těla, zpevněné břišní svalstvo a dýchání.

Na dnešním trhu existuje široká nabídka stylů aqua aerobiku: aqua zumba, aqua aerobik pro těhotné, pro seniory, aqua cycling, … Cvičení probíhají v krytých bazénech, přes léto mohou být hodiny ve venkovních prostorách, vždy vedené vyškoleným instruktorem, který cvičí na suchu, na kraji bazénu. Cvičí se na hudbu a ke zpestření a zintenzivnění se využívají různé nadlehčovací a odporové pomůcky. Například: pásy, nudle, činky, rukavice, placky, pásky, steppery, kvítka, frisbee, … Standardní délka jedné lekce bývá 45 minut, což je doba, po kterou si organismus udržuje teplotní komfort a je v optimálních podmínkách pro redukci tělesného tuku. Po odcvičené lekci může klient tělo zregenerovat vyplaváním nebo odpočinkem ve vířivce, pokud to zázemí bazénů dovoluje.

Pro cvičení jsou vhodné jednodílné sportovní plavky. Dál jděte na bazén v obuvi do vodního prostředí z hygienických důvodů a nezapomeňte na ručník a láhev s pitím. Během lekce je vhodné tekutiny pravidelně doplňovat a ještě spíš po skončení lekce. Ideální nápoje jsou neperlivé vody, iontové nápoje, slabé čaje. Před návštěvou lekce si ověřte kvalitu vody, ke sprchování používejte hydratační sprchové gely a poté tělová mléka.

Fotogalerie


<< zpět




Aktuality
Sportovní poradna startuje!
Připravit, pozor, teď

Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!

sportovni vybaveni
Sjezdové lyže Blizzard | Dětské lyže Blizzard | Sjezdové lyže - výprodej