Sjezdové lyžování se významně liší od běhu na lyžích svojí povahou i vlivem na organismus.. Při sjezdu jsou kladeny vyšší nároky na smyslovou činnost a zároveň se neustále pohybujeme v chladném prostředí. Avšak samotná jízda trvá pouze krátkou dobu, proto se jedná o anaerobní pohybovou činnost Sjezdové lyžování tedy nepatří mezi nejvhodnější pohybové aktivity při procesu redukce hmotnosti. Ovšem jako prostředek relaxace, potěšení z pohybu a krás zasněžené přírody, je lyžování ideální.
Energetický výdej při sjezdu na lyžích se pohybuje okolo 1800KJ - 2100/hod. Hodnota výdeje závisí především na intenzitě a době lyžování. Tato hodnota uvádí výdej enegie při nepřerušeném pohybu během 1 hodiny. Což je u sjezdového lyžování obtížné, jelikož samotný sjezd trvá krátkou dobu a poté usedneme na lanovku a odpočíváme. Vyšší výdej bychom mohli počítat při jízdě na vleku, kde se musíme aktivně zapojit. Dalšími parametry, které ovlivňují velikost výdané energie jsou vybavení, kvalita sněhu, rychlost pohybu, povětrnostní podmínky, (v chladnějším počasí se zvyšuje výdej energie, protože tělo musí vynaložit více energie na udržení optimální tělesné teploty), náročnost terénu a tělesná hmotnost.
Aby pro nás sjezdové lyžování bylo opravdu prostředkem odpočinku a potěšení, je nutné zaměřit se na bezpečnost a efektivitu jízdy.
Pro bezpečnou a příjemnou jízdu je zapotřebí pořídit si vhodné sjezdové lyže, vázání a boty. Vybavení vybíráme především na základě našich lyžařských dovedností. Dále bychom neměli zanedbat používání ochranných pomůcek zejména lyžařské helmy, brýlí popřípadě i chráničů páteře a podobně.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!