Základem cvičení na běžeckém trenažéru je běh. Běh je po technické i kondiční stránce namáhavější než-li chůze. Při běhu bychom si měli hlídat správné držení těla - důležitý mírný předklon trupu, hlava v prodloužení, střídavá práce paží ( přirozené pokrčení v loketním kloubu cca do 90°).
S běžeckými pásy se spíše setkáváme ve fitcentrech. Hlavní příčinou je vyšší pořizovací cena, velikost přístroje a hlučnější provoz.
Pokud se rozhodneme pořídit běžecký pás domů, je důležité zaměřit se na několik parametrů: šířku běžecké plochy (zaručující komfort pohybu), odpružení běžecké plochy (důležitý parametr zatížení kloubů, ke snížení zatížení kloubů přispívá i volba obuvi tlumící nárazy), sklon běžecké plochy (umožňuje přiblížení běhu v terénu a ovlivnění zatížení), výkon motoru a rychlost ( čím vyšší tělesná hmotnost a požadovaná rychlost, tím vyšší výkon pásu), ovládání ( ruční či automatické), nosnost rámu ( často spojena s jeho životností), skladování a měření srdeční frekvence (modernější pásy mají ušní nebo dotykový snímač). Výběr běžeckého pásu závisí především na našich požadavcích a finančních možnostech.
Běžecké trenažéry se využívají především pro zvyšování vytrvalostních schopností – zvýšení kondice a posílení kardiovaskulárních funkcí organismu. Jelikož se jedná o činnost vytrvalostního charakteru, je optimálním prostředkem spalování tuků a snížení hmotnosti. Avšak běh na běžeckém pásu se nedoporučuje pro osoby s nadměrnou tělesnou hmotností. Je to dáno zvýšenými nároky na pohybový aparát- zvláště kolenních kloubů. Abychom neupírali možnosti běžeckých pásů osobám s nadváhou, volíme rychlost, kterou jsme schopni zvládnout při chůzi.
Nezapomenout na pravidla pro aerobní zatížení!:
1. Nespěchat – důležitá je mírná intenzita, kterou zjistíme z výpočtu naší optimální srdeční frekvence
2. Náročnost – vhodné je začínat na mírné intenzitě a postupně zatížení zvyšovat v závislosti na naší trénovanosti a dodržení pravidel pro aerobní zatížení.
3. Doba trvání – závisí na naší trénovanosti, na začátku bychom se měli pohybovat od 30 minut do 1,5 hodiny – tato doba je závislá na procesu začátku „spalování tuků“
4. Pravidelnost – pro aerobní aktivity je důležité vykonávat činnost pravidelně, vhodné je tedy „vyjít či vyběhnout“ 3x týdně či prostřídat s jinou aerobní aktivitou např.nordic walking, jízda na stacionárním kole, jízda na orbitreku či stepperu
Hodnota energetického výdeje je velmi rozmanitá a řídícím faktorem pro jeho určení je typ pohybu (chůze, běh), rychlost pohybu, sklon běžecké plochy, doba trvání a naše trénovanost. Při chůzi se energetický výdej pohybuje od 504KJ/hod. (rychlost 2km/hod.) do 2562KJ/hod. (rychlost 8km/hod.), při běhu je rozmezí výdeje vyšší od 2394KJ/hod. (rychlost 8km/hod.) do 4662KJ/hod. (rychlost 15km/hod.)
Cvičení na běžeckém trenažéru se může jevit jako nezáživná, stereotypní činnost. Pro zpříjemnění cvičení si můžeme pustit oblíbenou hudbu nebo film a zvolit pohodlné funkční oblečení s doplňky ( potítko, čelenky, láhev na pití).
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!