Jízda na kole je neoddělitelnou součástí dnešní doby. Slouží jako dopravní prostředek nebo ke sportovnímu či rekreačnímu vyžití. V závislosti na způsobu využití kola rozlišujeme velké spektrum jeho typů.
Jako prostředek ke snižování tělesné hmotnosti je nejvhodnější cyklistika rekreační. Rekreační cyklistika patří k nejdoporučovanějším způsobům pohybové aktivity při redukci hmotnosti, jelikož je typickou aerobní pohybovou činností.
Při jízdě na kole nedochází k nadměrnému zatěžování kloubů, umožňuje nám kontrolovat a regulovat hodnotu srdeční frekvence, která je pro proces snižování hmotnosti a spalování tuků podstatná. Zároveň nám přináší radost z pobytu na čerstvém vzduchu a pohlazení na duši z vnímání krás okolní přírody.
Energetický výdej při jízdě na kole závisí na rychlosti šlapání, na použitém převodu, na vybraném terénu, době jízdy, délce trasy a tělesné hmotnosti. Při rychlosti 10km/hod je výdej energie zhruba1140KJ/hod. Pro lepší orientaci o rychlosti, době jízdy, délce trasy a kontrole srdeční frekvence lze využít tachometry a sporttestry
A na co musíme pamatovat?
1. Nespěchat – důležitá je mírná intenzita, kterou zjistíme z výpočtu naší optimální srdeční frekvence
2. Náročnost – vhodné je vybírat rovinný terén s mírným stoupáním, kde jsme schopni kontinuálně udržet optimální srdeční frekvenci. Ovšem né vždy je to možné. Pokud jsme nuceni překonat náročnější terén je důležité neustále hlídat srdeční frekvenci a popřípadě slézt z kola a jít svižnou chůzí a kolo tlačit
2. Doba jízdy – závisí na naší trénovanosti, na začátku bychom se měli pohybovat od 30 minut do 1,5 hodiny – tato doba je závislá na procesu začátku „spalování tuků“
3. Pravidelnost – pro aerobní aktivity je důležité vykonávat činnost pravidelně, vhodné je tedy vyjet do přírody 3x týdně či prostřídat jízdu na kole s jinou aerobní aktivitou např. chůzí či nordic walking
Nedílnou součástí bezpečné a správné jízdy na kole, která zajistí prožitek z pohybu , je použití ochranných pomůcek a správná technika jízda.
Abychom se vyvarovali rizik, které cyklistika přináší je nezbytně nutné dodržovat zásady bezpečnosti provozu a používat cyklistické helmy, reflexní a fluorescenční doplňky, odrazky, světla .
Správnou techniku jízdy zajišťuje nastavení sedadla a řídítek
Sedadlo musí být nastavené vodorovně. Nesmí být špičkou dolů či nahoru. Tyto dva špatné způsoby nastavení sedadla mohou způsobit bolesti rukou či břišních svalů. Správná výška sedadla nám dopřeje efektivní práci svalů i naší jízdy. Vhodnou výšku sedadla zjistíme, když usedneme na kolo, pedály jsou rovnoběžně se sedlovou trubkou. Nyní položíme patu na pedál a noha musí zůstat mírně pokrčena v koleni. Při pohybu dozadu by se měla mírně proprnou, ale né úplně. Důležitou vlastnostní je i pohodlnost sedadla. Je vhodné vyzkoušet více typů sedadel a vybrat to, které nám bude vyhovovat nejvíce. Pro pohodlnější jízdu si můžeme pořídit i cyklistické oblečení.
Výška řídítek závisí na naší trénovanosti zádových svalů. Pro začátečníky je vhodnější volit vzpřímenější polohu. A jak správně řídítka držet? Rozsah úchopu řídítek by měl být na šíři ramen. Prsty směřují dopředu a jejich dosah by měl být až na brzdy. Pro menší zatížení rukou lze použít cyklistické rukavice.
Sportovní poradna představuje originální projekt, který chce na českém internetu nabízet nejrozmanitější koktejl informací pro všechny fanoušky sportu a zdravého životního stylu. Kromě novinek z tělocvičny se postupem času na webu objeví i rádce na zdravou výživu nebo recenze a tipy na kvalitní a cenově přijatelné sportovní vybavení. Přejeme Vám hodně sportovního zdraví a elánu!